Ana sayfa Güvenlik Güvenlik Duvarı Nedir ?

Güvenlik Duvarı Nedir ?

60
0

Günümüzde insan nüfusunun artması ile birlikte internete bağlanan cihaz sayısı ve onunla birlikte siber tehditler de doğru orantılı olarak artmaktadır. İnternete  bağlanan cihaz sayısının önümüzdeki yıllarda dahada  katlanacağıda bir gerçek. Bunlara bağlı olarak saldırı sayısında muazzam bir artış söz konusu.

İnternet korsanları yada saldırganlar : Kötü amaçlı yazılım, kimlik hırsızlığı, internet dolandırıcılığı  gibi yöntemlere başvurabilir.

Güvenlik Duvarı Nedir ?

Bu ihtiyaçları karşılamak amacı ile Güvenlik Duvarı sistemin gelen ve giden data trafiğini kontrol ederek yetkisiz girişleri engellemeye yarayan bir sistemdir. Donanım ve/veya yazılımla sağlanabilir.

 

Güvenlik Duvarı İle Neler Yapılabilir ?

Güvenlik duvarının ana omurgasını aslında kurallar oluşturur. İnternet trafiği paketler adı verilen veri kümelerinden ibarettir. Gelen ve Giden dataların her biri bir pakettir. Bu paketler kontrol  edildiği taktirde kötü amaçlı gelen datalar sisteminize zarar veremez.

Güvenlik duvarında  gelen ve giden trafiği yazdığınız kurallarla kontrol edersiniz. örneğin herhangi bir site adresini veya domaini bloklayabilirsiniz. Kullanıcı grubu oluşturup ağ trafiğini bu kurallara bağlayabilirsiniz.

Güvenlik duvarı donanım + yazılım yada sadece yazılımdan ibaret olabilir. Donanım kısmında; Modem ile swith arasında konumlandırılır. Kuralları arayüze bağlanarak yazarsınız.