Ana sayfa SEO Arama Dizinine Eklenmeyi Engelleme – No Index

Arama Dizinine Eklenmeyi Engelleme – No Index

43
0

No Index Nedir

Bir URL’in arama motoru sonuçlarında gözükmesini istemiyorsanız yapmanız gereken şey  HTML koduna noindex etiketini eklemek olacaktır. No index az öncede ifade ettiğim gibi bir html etiketidir. No index sayfa bazında kontrol imkanı sunar.

Bunu yaptığınız taktirde; Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarının örümcekleri sayfayı taradığında bu etiketi görür ve indexleme yapmaz, var olanı kaldırır.

Neden İhtiyaç Duyarız ?

Herhangi hit değeri olmayan sayfaların gereksiz yere arama motorları tarafından taranması demek, bu yazılımların hit değeri alan sayfalara daha az vakit ayırması demektir. (Search console üzerinden google örümceğinin siteniz üzerinde ne kadar vakit geçirdiğini görebilirsiniz) Dolayısıyla hit değeri yüsek olan sayfalarda daha çok vakit geçirmesi SEO açısından daha mantıklıdır diyebiliriz.

Bir diğer hususda güvenlik açısından belirlediğimiz sayfaları index dışında tutmak isteyebiliriz. Buna örnek: Login sayfalarıdır. Özellikle wordpress gibi cms  yazılımı kullanıyorsanız, bir korsan  yazılımla bu sayfaların otomatik taranması ve üzerinde denemeler yapması pek mümkün..

No Index Kullanımı

Dizine eklenmesini istemediğiniz sayfaları aşağıdaki şekliyle kullanabilirsiniz. Unutmamanız gereken, sayfanın <head> </head> tag’leri arasına eklemeniz gerektiğidir.

<html>
<head>
  <meta name="robots" content="noindex">
  <title>Bu Sayfayı İndexleme</title>
</head>

Ayrıca incelemek isterseniz, Google‘ın bu konuda yazdığı makaleyi inceleyebilirsiniz. Makaleye ulaşmak için buraya tıklayınız. Başka bir yazıda görüşmek dileği ile. Selametle..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here